Türk Dil Bayramı'mızın 87.Yılı Kutlu Olsun.

TÜRKÇE BİZİM SES BAYRAĞIMIZDIR. 

   Birinci Türk Dil Kurultayının toplandığı gün olan 26 Eylül, her yıl Dil Devriminin yıldönümü olarak kutlanıyor. Bu kurultay, Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu’nun (o zamanki adıyla Türk Dili Tetkik Cemiyeti) ilk kurultayıdır.

   Türkçe, yüzyıllardan beri gelen birikimi ve çevre kültürlerle harmanlanması sonrasında çok gelişmiş bir dil olmakla birlikte son zamanlarda yaşanan küreselleşme ve internetin kullanımının yaygınlaşması ile değişmeye ve dönüşmeye başlıyor. 'Olumlu' bir değişim olmayan bu durumda en büyük sorunu kelime haznelerinin körelmesi. Türk Dil Kurumunun  bundan tam 82 yıl önce yaptığı Türk Dili Kurultayı'nda Türkçe'nin önemini vurgulamak için 26 Eylül gününü 'dil bayramı' ilan etti. 

   Bu vesileyle başta çocuklarımız, gençlerimiz ve okulumuzun ve ülkemizin tüm fertleri olmak üzere Türkçe'nin her alanda doğru kullanılması, yabancı kelimelerin istilasından korunması, sosyal medyada özensiz ifadelerin engellenmesi, yer ve mekan adlarında görülen yaygın kirliliğin önüne geçilmesi, dilimizin sanat, edebiyat, bilim ve eğitim dilleri arasında daha yükseklere taşınması ve kamuoyunda köklü bir dil bilincinin oluşturulması amaçlanmaktadır. 

   Okulumuzda, özellikle öğrencilerimizin özverili çalışmalarıyla, dil bayramı kutlamalarımızı büyük coşkuyla gerçekleştirdik.

   Türkçemizi, yaşatmak ve tüm varlıklarıyla gelecek nesillere aktarmak, dilimize sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Türk Dil Bayramı'nın, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm milletimiz için bir uyanışa ve bilinçlenmeye vesile olmasını diliyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Türk Dil Kurumu için tıklayınız.